English version Русская версия
Новини   Про нас   Інфоцентр   Конкурси/Тендери   Партнери   FAQ   Лінки   Карта сайту  
Програмні конкурси і тендериАдміністративні конкурси і тендери


Архів новин

Веб-сайт Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД:

Проект Альянсу зі зменшення шкоди в Індії, Індонезії, Кенії, Китаї та Малайзії:

Регіональний центр техничної піддтримки
у Східній Європі та Центральній Азії (Україна, Київ):

База даних інформаційно-освітніх
матеріалів у сфері ВІЛ/СНІД:

Кодекс найкращих практик:

Співпраця Альянсу із OSI та МФВ «Відродження».

«Зелене світло» для зменшення шкоди

МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» завершив реалізацію адвокаційного проекту «Зелене світло» за підтримки МБФ «Відродженя», що тривав з травня 2009 року і був спрямований на подолання існуючих перешкод та створення більш сприятливого середовища для впровадження програм зменшення шкоди, у т.ч. замісної підтримувальної терапії, в Україні.

Цільові групи проекту – органи державної влади та правоохоронні органи на національному та місцевому рівнях, громадські організації, які впроваджують програми зменшення шкоди (ЗШ), у т.ч. замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), представники груп населення, найбільш уразливих до ВІЛ, зокрема, споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН), а також всеукраїнські та регіональні ЗМІ.

Вже в процесі реалізації запланованих за проектом заходів, після проведення чергових виборів Президента України та формування нового складу Уряду у 2010 році в Україні суттєво підвищився системний тиск на права людини, особливо на права найбільш уразливих верств населення, зокрема відносно наркозалежних людей.

Зокрема, внаслідок прийняття та вступу у дію Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 634 від 29.07.2010 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» рівень криміналізації споживачів найбільш поширених у незаконному обігу наркотиків, що вживаються ін’єкційним шляхом, підвищився ще у 20 разів. Проблема безпосередньо стосується щонайменше 59,8 тис, або 76% усіх офіційно зареєстрованих у МОЗ України осіб, які перебувають на диспансерному обліку з хронічною залежністю від опіоїдів.
В результаті такого непродуманого рішення МОЗ України суспільно-корисну діяльність з обміну брудних голок та шприців, що підтримується Альянсом в рамках відповідної Загальнодержавної програми з протидії ВІЛ/СНІД, у 2011 році було фактично паралізовано.
Після вичерпання усіх можливих заходів впливу на МОЗ України щодо відміни або оперативного перегляду відповідного наказу, у квітні 2011 року Альянс подав адміністративний позов до окружного адміністративного суду м. Києва щодо визнання незаконними положень Наказу МОЗ № 634 від 29.07.2010 в частині встановлення розмірів окремих наркотичних засобів.
Представник МОЗ України, основного відповідального за протидію ВІЛ/СНІД та іншим соціально-небезпечним інфекціям міністерства, спільно з МВС та Генеральною прокуратурою України у відкритому судовому засіданні відстоювали безперечну законність наказу, не зважаючи на рішення Національної Ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекцїі/СНІДу при Кабінеті Міністрів України від 11 листопада 2010 року про необхідність перегляду «граничних розмірів наркотиків» та неодноразові запевнення керівників профільних служб МОЗ у необхідності перегляду відповідного нормативного акту. Суд проігнорував висновки Альянсу про невідповідність наказу МОЗ чинному законодавству та положенням Конвенції про захист прав людини та основних свобод.

Вважаючи рішення суду першої інстанції неправомірним, Альянс у межах встановленого терміну у жовтні 2011 року звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою і попросив скасувати відповідну судову постанову та переглянути рішення.

Варто зазначити, що одночасно у грудні 2010 року Верховною радою України було прийнято нову редакцію Закону України "Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення», згідно з якими держава гарантує забезпечення запобігання поширенню ВІЛ-інфекції за допомогою програм зменшення шкоди, що, серед іншого, передбачають використання замісної підтримувальної терапії для осіб, які страждають на наркотичну залежність, та створення умов для заміни використаних ін'єкційних голок і шприців на стерильні з подальшою їх утилізацією, що стало результатом тривалої спільної адвокаційної роботи міжнародних та всеукраїнських громадських організацій, у т.ч. фахівців Альянсу.

Проте, вже у січні 2011 року ВІЛ-сервісні громадські організації, що реалізують проекти у рамках програми Глобального фонду, зокрема, програми замісної підтримувальної терапії та наркозалежні клієнти програм по всій країні зіткнулися з безпрецедентним тиском з боку правоохоронних та контролюючих органів, що полягав у зборі персональної інформації про всіх пацієнтів, у т.ч. їх ВІЛ-статус, безпідставних візитах міліції до лікувальних закладів та чисельних перевірок громадських організацій.

Альянс спільно із Всеукраїнською мережею ЛЖВ, направили Президенту України, міжнародним партнерам та правозахисним організаціям, а також ЗМІ відповідне відкрите звернення та інформаційні повідомлення. В результаті, проблема привернула увагу Глобального фонду, UNAIDS, WHO, UNDP, Єврокомісії, Державного департаменту США, Human Rights Watch, а також провідних ЗМІ та інформаційних агенцій: міжнародних (Washington Post, Wall Street Journal, British Medical Journal, Associated Press, тощо), та місцевих (Кореспондент, Українська правда, УНІАН, ICTV, тощо).

23 березня 2011 року в офісі Альянсу Україна відбулася зустріч Глобального координатора Державного Департаменту США з питань ВІЛ/СНІДу Посла Еріка Гузбі з активістами організацій, що опікуються програмами замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в Україні. Під час зустрічі йшлося про актуальні проблеми впровадження програм та системні порушення прав пацієнтів та медперсоналу. Посол Гузбі підтвердив необхідність розширення програм ЗПТ (як це передбачено в Угоді про Рамкове Партнерство між Урядом України та Урядом США з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу у 2011-2015), а також запевнив, що порушення прав пацієнтів та медперсоналу викликатимуть відповідну реакцію.

Такий міжнародний розголос не міг залишитися без уваги державної влади в Україні. У лютому 2011 року Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав доручення Міністру охорони здоров’я України та Міністру внутрішніх справ України сприяти розширенню застосування замісної підтримувальної терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків. А МОЗ України вперше за останні 2 роки офіційно та публічно виступило з інформаційним повідомленням на підтримку ЗПТ.

Також було організовано потужну медійну адвокаційну кампанію, спрямовану на захист організацій, отримувачів гуманітарної допомоги, що впроваджують програми ЗШ та ЗПТ, від численних необґрунтованих перевірок, що мали місце протягом звітного періоду, податкового тиску. Коментарі представників Альянсу та партнерів з’явилися у провідних національних ЗМІ (Інтер, 1+1, 5 канал, Новий канал, ТВ 24, Перший національний та інших).

Було ретельно вивчено ситуацію щодо втручання міліції в діяльність місцевих проектів з профілактики та лікування, зібрано та проаналізовано факти порушень прав наркозалежних. Налагоджено комунікацію з НУО та активістами Асоціації учасників ЗПТ та батьківською організацією пацієнтів ЗПТ, організаціями, які реалізують проекти зі зменшення шкоди серед СІН. Надавалися юридичні консультації телефоном та в очному порядку, у т.ч. з виїздом на місце. Серед місцевих неурядових організацій, що реалізують програми ЗТ та ЗШ було ініційовано збір інформації про факти втручання в діяльність проектів, які було систематизовано Альянсом-Україна та направлено на розгляд уповноважених державних органів.
Одним з найбільш показових випадків втручань правоохоронних органів в роботу програм ЗПТ була кримінально справа відносно лікаря-нарколога програми замісної підтримувальної терапії з Одеси Іллі Костянтиновича Подоляна, якому Альянс надавав адвокаційну та правозахисну підтримку. Подолян І.К. був затриманий міліцією у березні 2010 року, а у подальшому заарештований, він провів під арештом у слідчому ізоляторі 4 місяці. Основні звинувачення – скоєння 44 фактів незаконного збуту препаратів ЗПТ – пацієнтам програми.
Із закликами про звільнення лікаря та припинення кримінального переслідування медичних працівників що впроваджують ЗПТ, до найвищого керівництва держави та Генеральної прокуратури України, виступили десятки вітчизняних неурядових та міжнародних організацій. В результаті півторарічного процесу, 8 листопада 2011 року Апеляційний суд Одеської області остаточно підтвердив законність рішення Київського районного суду м. Одеси від 29.06.2011, який визнав, що лікар Подолян не збував препарати ЗПТ 44-ом своїм пацієнтам, а призначав лікування в рамках чинного законодавства. Таким чином, апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги прокурора, який в суді першої інстанції вимагав призначити лікарю покарання у вигляді 5 років позбавлення волі.

В рамках проекту за підтримки МФВ та Глобального фонду було підписано ряд угод про співпрацю місцевих НУО з територіальними органами внутрішніх справ, що сприятимуть більш ефективній реалізації програм з профілактики та лікування, було сформовано неформальну мережу правозахисників та юристів, які здійснюють діяльність у сфері протидії ВІЛ/СНІД, у т.ч. ЗШ та ЗПТ, формувалося більш сприятливе середовище для ефективного провадження програм з профілактики та лікування. В результаті було збільшено кількість неркозалежних клієнтів-СІН, підвищено рівень охоплення їх послугами ЗШ та ЗПТ, налагоджено певну конструктивну взаємодію з державними органами, відповідальними за формування та реалізацію наркополітики в Україні, підвищено рівень поінформованості правоохоронних органів про роботу програм ЗШ та ЗПТ. Одночасно було підвищено рівень мобілізації та спроможності спільноти-учасників ЗПТ щодо відстоювання своїх прав та інтересів, адекватного реагування на порушення, виготовлено інформаційно-навчальні фільми з проблематики зменшення шкоди.

В рамках проекту «Зелене світло» виготовлено три інформаційно-освітніх фільми (повні та короткі версії) для СІН та організацій, що працюють з цією уразливою категорією на актуальні теми:

Основи зменшення шкоди від вживання наркотиків

Повна версія http://youtu.be/46l015Sg10M
Коротка версія/трейлер

Профілактика передозувань та зменшення ризиків ін’єкційного вживання наркотиків.

Повна версія http://youtu.be/k_u_goy-N6k
Коротка версія/трейлер

Правові аспекти. СІН та міліція.

Повна версія: http://youtu.be/4ROaTQznF5o
Коротка версія/трейлер

У кастингу акторів та безпосередньо у зйомках фільмів, в якості консультантів, а також в ролі акторів другого плану було залучено представників цільової аудиторії та неурядових організацій, які працюють з ними.

  1. Реалізація заходів в рамках проекту сприяла підвищенню ефективності реалізації проектів «Підтримка профілактики ВІЛ та СНІД, лікування та догляд для найуразливіших верств населення в Україні» за підтримки Глобального фонду та «Посилення відповіді на епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні шляхом надання послуг та інформації (SUNRISE) за підтримки USAID.
  2. Основні заходи за вказаними проектами спрямовані на профілактику ВІЛ серед представників уразливих груп населення, у першу чергу СІН, які найбільше потерпають від надмірної криміналізації та порушення своїх прав з боку правоохоронних органів. Завдяки проекту вдалося досить оперативно реагувати на конкретні випадки втручань контролюючих та правоохоронних органів у діяльність проектів з профілактики та лікування, надавати необхідну юридичну та консультаційну допомогу, налагодити конструктивну співпрацю з відповідальними державними органами влади.

Забезпечення дотримання прав вразливих груп населення є необхідною складовою протидії епідемії ВІЛ/СНІД.
Альянс спільно з МБФ «Відродження» та іншими партнерськими організаціями планує й надалі продовжувати реалізовувати конкретні заходи та підтримувати ініціативи, спрямовані на захист прав учасників програм зменшення шкоди, декриміналізацію СІН в Україні, для чого буде використовуватися досвід та документи, напрацьовані під час реалізації адвокаційного проекту «Зелене світло».


Інститут відкритого суспільства (Open Society Institute, OSI)


Досвід співпраці Альянсу-Україна з Інститутом відкритого суспільства
Літня школа з адвокації (2006-2009)
Розробка інноваційних підходів для роботи із споживачами ін’єкційних наркотиків
Підготовка та видання посібника та маніфесту «Нічого для нас без нас»
Проект «Зелене світло» - 2009-2010