English version Русская версия
Новини   Про нас   Інфоцентр   Конкурси/Тендери   Партнери   FAQ   Лінки   Карта сайту  
Програмні конкурси і тендериАдміністративні конкурси і тендери


Архів новин

Веб-сайт Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД:

Проект Альянсу зі зменшення шкоди в Індії, Індонезії, Кенії, Китаї та Малайзії:

Регіональний центр техничної піддтримки
у Східній Європі та Центральній Азії (Україна, Київ):

База даних інформаційно-освітніх
матеріалів у сфері ВІЛ/СНІД:

Кодекс найкращих практик:

ПИТАННЯ, ЯКІ ЧАСТО ЗАДАЮТЬ

Основну інформацію взято з буклета Програми розвитку ООН, створеного в рамках сумісного проекту Міністерства охорони здоров'я України і Програми розвитку ООН "Лідерство заради результату"

Що таке ВІЛ-інфекція?
ВІЛ-інфекція - це захворювання, викликане ВІЛ.

Що таке СНІД?
СНІД (синдром набутого імунодефіциту) - завершальна стадія ВІЛ-інфекції.

Що таке ВІЛ?
ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) - призводить до розвитку ВІЛ-інфекції і захворювання на СНІД.

Звідки з'явився ВІЛ??
Експерти вважають, що вірус розповсюдився по всьому світу з Африканського континенту. Поступово ВІЛ набув нових якостей, які зробили його небезпечним для людини.

Де найбільша кількість людей, інфікованих ВІЛ? Яка ситуація в світі?
Найбільша кількість людей заразилася на Африканському континенті, на південь від Сахари - 28 млн. за даними на 01.12.2002 р.
За даними Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу, в світі живуть 42 млн. людей, інфікованих ВІЛ. У 2001 році заразилися 5 млн. людей. Більше 20 млн. вже померли від СНІДу.

Коли зареєстровані перші випадки ВІЛ/СНІДу в світі і в Україні?
Перші випадки незвичайної імунної недостатності відзначені серед чоловіків-геїв у США в 1981 р. В 1987 р. перші випадки ВІЛ-інфекції зареєстровані в Україні.

Яка ситуація в Україні?
В списку країн, що лідирують по зростанню епідемії, Україна займає одне з перших місць. Офіційно зареєстровано більше 50 тисяч людей, інфікованих ВІЛ. Проте, насправді, їх може бути не менше 400 000. Це означає, що, можливо, 1% населення України вже уражений ВІЛ-інфекцією.

Який шлях передачі ВІЛ переважає в Україні?
За даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІД, на січень 2003 року 74% загального числа випадків ВІЛ-інфекції, офіційно зареєстрованих в Україні з 1987 р., становили споживачі ін'єкційних наркотиків (оновлення в розділі "Статистика" на цьому сайті).

Як люди заражаються ВІЛ?
ВІЛ передається тільки від людини людині.
Шляхи передачі обмежені: не можна заразитися через повітря, їжу і воду, предмети побуту, рукостискання, до того ж кровоссальні комахи (наприклад, комарі) не "переносять" вірус.
Зараження можливе:

  • Статевим шляхом, тобто при проникаючому статевому акті, коли презерватив не використовується або рветься.
  • Через кров, тобто при різних діях, пов'язаних з пошкодженням шкіри або слизової оболонки здорової людини не стерильним інструментом; при переливанні крові або її продуктів; пересадці органів і тканин, інфікованих ВІЛ
  • Від інфікованої матері (в 25-30% випадків) ВІЛ може потрапити в організм дитини під час вагітності, пологів або під час годування грудним молоком.

Інші шляхи передачі ВІЛ відсутні.

Що робити, щоб не заразитися?
ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРЕЗЕРВАТИВИ. Ніхто не захистить Вас краще, ніж Ви самі, а це означає - необхідний вибір вірного партнера і правильне використовування якісних презервативів. ВИКОРИСТОВУВАТИ ОДНОРАЗОВІ ШПРИЦИ І СТЕРИЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ В ПЕРУКАРСЬКИХ І КОСМЕТИЧНИХ КАБІНЕТАХ. Важливо пам'ятати і про те, що що будь-який кілкий або ріжучий інструмент, яким Ви користуєтеся при медичних процедурах, татуажі, пірсингу, проколюванні вух, голінні, педикюрі і манікюрі, повинен бути стерильний, тобто обеззаражений. Звичайно, краще мати особистий інструмент, проте стерилізація надійно гарантує від зараження: ВІЛ миттєво гине при 100° С, тобто при кип'ятінні.
ВИКОРИСТОВУВАТИ НЕ ЗАРАЖЕНІ ВІЛ КРОВ І ОРГАНИ ПРИ ПЕРЕЛИВАННІ І ПЕРЕСАДЦІ. При переливанні крові або пересадці органів і тканин, важливо переконатися, що в них відсутній ВІЛ. Якщо ВІЛ-позитивна жінка під час вагітності приймає антиретровірусні препарати, їй роблять кесаревий розтин і потім, як альтернатива годуванню грудьми, використовуються молочні суміші, вірогідність передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини знизиться до 1-5%.

За яких умов ВІЛ гине в навколишньому середовищі?
При температурі 22° С активність вірусу зберігається незмінною протягом 4 діб як в сухому вигляді, так і в рідинах. Він втрачає свою активність після обробки протягом 10 хвилин 70-процентним спиртом. Для нього згубні домашні вибілюючі засоби. Також він гине при безпосередній дії ацетону, ефіру. На поверхні непошкодженої шкіри людини вірус швидко руйнується під впливом захисних ферментів організму і бактерій. Він швидко гине при нагріванні більше 57° C і майже миттєво при кип'ятінні.

Що таке "небезпечний" і "безпечний" секс?
"Небезпечним сексом" називається проникаючий статевий акт, який не "захищений" презервативом. Безпечний або більш безпечний секс - це непроникаючий секс або секс з презервативом.

Де можна анонімно здати аналізи?
В кожному обласному центрі і в більшості великих міст України вже багато років працюють кабінети довіри, де Вам ЗОБОВ'ЯЗАНІ безкоштовно і анонімно зробити аналіз на антитіла до ВІЛ (Закон України "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення із змінами", внесеними згідно із Законом N 2776-III ( 2776-14 ) від 15.11.2001: Розд. 9, стор.7, пара. 5 і стор.8, пара. 1). Кабінети довіри працюють при СНІД-центрах. Контактна інформація Центрів СНІДу представлена в нашому довіднику (зверніться до відповідного посилання в розділі "Бібліотека"; цього сайту).

Чи існує в Україні відповідальність за розголошування таємниці діагнозу ВІЛ-інфекція?
В Україні діє спеціальний закон у зв'язку з ВІЛ/СНІДом. Він передбачає кримінальну відповідальність медичних працівників за розголошування таємниці діагнозу.

Чи захищає закон права людей, інфікованих ВІЛ?
В Україні немає законів, дискримінуючих людей, що живуть з ВІЛ, або таких, що пригноблюють їх права. Вони мають право звертатися за медичною допомогою, як до спеціалізованих, так і до будь-яких інших медичних установ, вчитися, працювати і вести звичайний спосіб життя.

Як можна допомогти людині, інфікованій ВІЛ, на перших стадіях захворювання?
Перш за все, підтримати психологічно, допомогти їй знайти інформацію про те, де вона може отримати медичну і соціальну допомогу, психологічну підтримку, групи самодопомоги людей, що живуть з ВІЛ.

Де існують групи взаємодопомоги ВІЛ-позитивних людей?
За інформацією і підтримкою можна звертатися у Всеукраїнську мережу людей, що живуть з ВІЛ (тел. (044) 253-9718, електронна пошта: info@network.org.ua, веб-сайт: http//www.network.org.ua). За даними Мережі, групи взаємодопомоги ВІЛ-позитивних людей є в Києві, Чернігові, Полтаві, Донецьку, Черкасах, Одесі, Миколаєві, Сімферополі, Севастополі, Львові і Хмельницькому. Контактна інформація груп самодопомоги міститься в довіднику організацій, що працюють в області ВІЛ/СНІДу в Україні, Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД. Електронна версія цього довідника розміщена на цьому сайті в розділі "Бібліотека".

Як поводитися людині, інфікованій ВІЛ, таі її близьким?
Обов'язково звернутися до фахівця з цієї проблеми. Такі лікарі є в СНІД-центрах, в кожній області України. Додаткову підтримку можна отримати у Всеукраїнській мережі людей, що живуть з ВІЛ, і групах самодопомоги. Це допоможе отримати об'єктивну інформацію про стан здоров'я, про ВІЛ-інфекцію як про захворювання і всі доступні ресурси. Головне - уникати паніки!
Пам'ятайте про те, що ВІЛ не ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПОБУТОВИМ ШЛЯХОМ.
Вживайте тільки найнеобхідніших заходів обережності: користуйтеся презервативами доброї якості при проникаючому сексі, індивідуальними бритвеними лезами, манікюрними наборами і зубними щітками.

Як виявляється захворювання?
ВІЛ-інфекція - це хронічне захворювання, повільна інфекція. Тому ознаки нездоров'я з'являються не одразу, а через 5-7 років. Але і до цього, в період "носійства" вірусу, потрібно обов'язково консультуватися з лікарем!
Перші ознаки розвитку хвороби - стомлюваність, загальна слабкість і збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це не означає, що почався СНІД! Проте, за відсутності спеціального лікування, інфекція продовжує розвиватися. Ось тут-то і приєднуються інші захворювання-"супутники": поступово розвивається СНІД.

Як часто ВІЛ-позитивним людям потрібно перевірятися, щоб взнати, що хвороба прогресує?
Відвідувати лікаря потрібно 1 раз на три місяці. Також необхідний контроль стану захисної (імунної) системи і так званого "вірусного навантаження", тобто активності вірусу. На жаль, не в кожному СНІД-центрі України можливо таке обстеження.

Які види лікування ВІЛ-інфекції існують?
Спеціальні ліки, що діють безпосередньо на ВІЛ. Ці противірусні препарати застосовуються з 1996 року. В Україні вони надаються безкоштовно з 2004 року. Ліки, що діють на збудників так званих захворювань-"супутників".
Вітамінні препарати, правильне харчування, "здоровий" спосіб життя також допомагають віддалити СНІД. Є чимало способів дії на організм людини, інфікованої ВІЛ, які покращують її психологічний стан і укріплюють імунітет.

Який ефект лікування і вірогідність одужання?
Ефективність лікування сучасними антиретровірусними препаратами дуже висока. Ліки, що діють на ВІЛ, "послаблюють" вірус і його можливість розмножуватися. Проте, повністю знищити ВІЛ вони не можуть. Ці препарати не дозволяють ВІЛ-інфекції перейти в стадію СНІДу.
Таке лікування вимагає постійного спостереження лікаря і лабораторного контролю, тому не проводиться самостійно.

Який стан в розробці медичних препаратів на даний момент?
Противірусні (антиретровірусні) препарати випускають зарубіжні фармацевтичні фірми, Україна не має власного виробництва. Ціна їх велика, тому, у ряді країн випускають так звані генерики, тобто ліки-аналоги фірмових розробок. Вони значно дешевші і, при доброму контролі якості, цілком можуть бути використаний для лікування ВІЛ-інфекції.

Куди звертатися з приводу лікування?
У разі виявлення ВІЛ-інфекції, потрібно звернутися в обласний або міський СНІД-центр, де нададуть медичну допомогу, доступну сьогодні в Україні.

Чи можлива вакцинація проти ВІЛ?
Багато наукових центрів в розвинутих країнах зайнято рішенням проблеми вакцинації, проте, це все ще питання наукових розробок і перспектив, а не реальність. Вакцини проти ВІЛ поки немає.

Що таке промивка сперми?
Сучасні методи лікування високоактивною антиретровірусною терапією дозволяють людям з ВІЛ вести повноцінне життя, у тому числі заводити сім'ю і мати здорових дітей. При ВІЛ-інфекції у матері антиретровірусна терапія дозволяє зменшити ризик інфікування дитини до рівня нижче 2%. Якщо ж в парі ВІЛ-інфікований лише чоловік, знизити ризик зараження жінки і майбутньої дитини дозволяє технологія, яка називається промивкою сперми.

Докладніше про промивку сперми.

Якщо на якесь зі своїх питань Ви тут не знайшли відповіді, надсилайте його на "Форум" сайту або направляйте безпосередньо нам..

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ З ВІЛ/СНІД
Національна лінія: 8-800-500-45-10
Вінниця: (0432) 080
Горлівка: (06242) 4-40-85
Донецьк: (0622) 61-69-06, 77-01-64, (062) 334-34-00 (лінія підтримки жінок)
Житомир: (0412) 37-41-94
Запоріжжя: (0612) 33-35-92,34-11-22
Знаменка (Кіровоградська обл.): (05233) 3-29-54
Київ: 0800500451
Константинівка (Донецька обл.): (06272) 4-31-52
Кременчуг: (05366) 2-30-41
Луганськ: (0642) 47-12-22
Львів: (0322) 34-32-85, 237-95-05
Маріуполь: (0629) 22-11-06
Миколаїв: (0512) 24-21-28, 24-10-98
Одеса: (048) 738-22-70, 35-69-26
Павлоград (05632) 3-66-99
Полтава: (05322) 50-07-52
Ровно: (0362) 059
Ужгород: (03122) 1-23-64
Харьків: (0572) 19-99-47, 14-31-77
Хмельницький: (0382) 050
Чернигів: (0462) 19-94-90